Türkiye'de üretilecek yerli otomobil ve elektrikli otomobiller

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklaması Yerli Otomobil’de Yeni Süreç Başlattı

Tekrar gündeme gelen yerli otomobilde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devreye girmesiyle üretici firmalara çok özel teşvik v

0 233

Tekrar gündeme gelen yerli otomobilde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye girmesiyle üretici firmalara çok özel teşvik verileceği gündeme bomba gibi düştü.

Haberi manşetlerine taşıyan basın verilecek teşvikle beraber Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerli otomobil üretimine talip olacak firmaları  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 300 kişilik iş adamları toplantısında açıklayacağının sinyalini verdi ve bu haber kulislerde konuşulmaya başlandı.

Yerli elektrikli otomobil üretimi Türkiye’nin ekonomisine yön veren firmalar arasından seçilecek  ve Ortak Girişim Grubu olarak açıklanacaktı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından  yapılan görüşmelerle ortak girişim grubu oluşturulurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, onayladığı üretici listesini kamu oyuna duyuracak .

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılacak olan iş adamları toplantısı için tüm hazırlıklar yapıldı ve toplantıya katılacak firmalar yerlerini almaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüde yerini aldı ve heyecanla beklenen konuşmasına yapmaya başladı.

İlginizi Çekebilir...
1 7
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklaması Yerli Otomobil’de Yeni Süreç Başlattı imzalar atıldı

Değerli arkadaşlar, Türkiye’nin otomobili için elini taşın altına koyacak bu babayiğitler için bu grubu oluşturan şirketlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu safhaya gelene kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizim de bugün ortak girişim grubunun tanıtımı için bir araya geldiğimiz markası Türk, tasarımı Türk, üretimi Türk bir otomobile sahip olma hayalimiz vardı. Bizimle birlikte milletimizin de hayali idi.

Bundan 30 yıl önce yerli otomobil üretimindeki tereddütleri anlayabiliyorum. Geçtiğimiz yıl itibarıyla yılda 757 bin otomobil satışına ulaşmış Türkiye’de hala adım atılmıyor olması bir ayıp haline gelmiştir.

Biraz sonra isimlerini tek tek açıklayacağım ortak girişim grubundan beklentimiz, en geç 2019’da otomobilimizin prototipini tamamlaması 2021’de de ticari satışına başlamasıdır.

Engellerin aşılması noktasında Cumhurbaşkanı olarak bizzat yanınızda yer alacağımı belirtmek isterim. Hatta gerekiyorsa Cumhurbaşkanlığında da bir ekibi görevlendireceği mi belirtmek istiyorum.

Madem ki bu babayiğit arkadaşlarımız ellerini taşın altına soktular bizlerin de destek vermesi düşer. İlk otomobilin bedelini ödemek şartıyla da ilk taliplisi benim.

Bugün burada atılacak imzalar, dönüşümü yakalama kararımızın nişanesi olacaktır. Üretilecek otomobilin de geleceğin ihtiyaçlarına uygun olacağından şüphe duymuyoruz. Bununla birlikte bu otomobil tüm Türkiye’nin birikimi ile ortaya çıkacaktır. Bu ürünü çevremizden başlayarak dünyaya pazarlanması konusunda her türlü desteği vereceğimizden emin olabilirsiniz.

Bu proje için daha önceleri başkaları aynı kararlığı göstermiş olsaydı, onların da yanında yer alırdık. Savunma Sanayinden iletişim sektörüne, yapay zekaya kadar her alanda Türkiye’nin yeni yatırımlara ihtiyacı var.

Ülke ve millet olarak burada iddiamızı ortaya koyuyor ve diyoruz ki “Türkiye’nin otomobilini yapacağız” hiçbir şüpheniz olmasın. Ülkemize ve dünyamıza kazandıracağız. Böyle babayiğitler bizlere destek olduğu sürece, otomobil ile birlikte daha nice başarılara imza atacağız.

Gençlerimizle her bir araya gelişimizde onların 2071 vizyonlarını sahiplenişlerine şahit oldukça bu nesil bu dönüşüm değişimi taçlandıracaktır buna inanıyorum. Biz bir oldukça, diri oldukça, kardeş oldukça önümüze çıkan engelleri çiğner aşar ve geçeriz.

Ortak girişim grubumuzda yer alan babayiğitleri harf sırasına göre açıklayacağım.

İlki Anadolu Grubu’dur. Türk ekonomisine çok önemli katkılarda bulunuyor.

İkinci babayiğidimiz BMC Grubu’dur. En büyük ticari ve askeri araç üretimi BMC de vizyonunu da genişleterek, Türkiye’nin otomobili projesinde yer alma kararını memnuniyetle karşıladım.

Üçüncü babayiğidimiz ise Kıraça Holding’dir. Sektörde hak ettiği yeri almıştır. Bu birikimin Türkiye’nin otomobili projesinde yer almasını çok önemli buluyor ve tebrik ediyorum.

Dördüncü babayiğidimiz Turkcell Grubu

Beşinci diğer babayiğidimiz Zorlu Holding’dir. Kuruluşu 1953 yılına kadar uzanan Zorlu Holding, Denizli’den başlayıp tüm dünyaya yaydığı başarısının adıdır. Tekstilden sanayiye geniş bir alanda faaliyet yürüten Zorlu Holding’in burada yer alması Türkiye’nin otomobili projesinde önemli bir avantajdır.

Böylece beş babayiğidimizi kamuoyuna açıklamış bulunuyoruz. Türkiye Odalar Borsalar Birliği ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza da teşekkürlerimizi iletiyorum. Eğer Türkiye’de böyle bir proje hayata geçirilecekse bu kararlılığa sahip olanlar sizlersiniz. Bu yükün ağır olduğunu biliyorum. Sonuna kadar sizin yanınızda yer alacak, başarılarınız için her türlü çabayı gösteririz.

İnşallah önümüzdeki 10 yıl içerisinde, Cumhuriyetimizin 100. yılında emin adımlarla ilerlerken, ileri teknolojiye sahip ev bölgesinde dosta düşmana karşı, güven ve istikrarın timsali olan bir ülke olarak emin adımlarla devam edecektir. Ben bu duygu ve düşüncelerle bu Türkiye’nin gelecek adımları için atılan bu adımların hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Bu gruba ortak girişim grubuna başarılar diliyorum. Türkiye’deki otomotiv sektörüne emek veren herkese teşekkür ediyorum.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilen bu açıklamanın ardından Türkiye’nin 5 dev kuruluşunun yerli otomobil üretimini üstlenmesi projenin ciddiyetini ortaya koydu.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

 

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.