Türkiye'de üretilecek yerli otomobil ve elektrikli otomobiller

Elektrikli Otomobillerin Kalbi Bataryalar %50 Ucuzlayacak

Her geçen gün gelişen teknoloji ile elektrikli otomobil sektörünün en önemli yapı taşlarından olan elektrik bataryalarıda otomotiv firmalarının ve elektriği depolama alanında faliyet gösteren batarya üreticilerinin  Ar-Ge çalışmalarında ilk öncelik verdiği husus maliyetlerin azalması.

elektrikli otomobil bataryaları
0 192

Her geçen gün gelişen teknoloji ile elektrikli otomobil sektörünün en önemli yapı taşlarından olan elektrik bataryalarıda otomotiv firmalarının ve elektriği depolama alanında faliyet gösteren batarya üreticilerinin  Ar-Ge çalışmalarında ilk öncelik verdiği husus maliyetlerin azalması.

2010 yılından bu yana üretimde olan 50 firma ile yapılan araştırma neticesine Bloomberg 2025 yılında elektrikli otomobil bataryalarının maliyeti yarı yarıya azalacağını belirtmekte.

elektrikli otomobiller

Otomotiv üreticilerinin yer aldığı ülkeler devlet politikalarında daha şimdiden elektrikli otomobilde yol haritasını belirledi. Peugeot, Citroen ve Renault gibi Fransız otomotiv devleri alınan kararlara geçiş sürecinde  zorluğun üstesinden geleceğine inandığını da vurgulamakta.

Fransa’nın açıkladığı diğer hedefler arasında, 2022’de termoelektrik santrallerini kapatmak, nükleer enerjiyi 2050 itibariyle toplam üretimin yarısına çekmek ve yeni doğal gaz ve petrol arama izinleri vermemek de bulunuyor.

Norveç ve Hollanda da 2025 itibariyle sadece elektrikle çalışan araçlara geçmeyi planladıklarını açıkladı ve Almanya ve Hindistan da 2030’da aynısını yapmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir...
1 7

Fransa sınırları içersin de, hibrit teknolojiyi kullanan araçlar yüzde 3,5, sadece yüzde yüz elektrikle çalışan araçlarsa sadece yüzde 1,2 ‘lik satış hacmine sahip.Çin 360 bin, Amerika’da ise 120 binin üzerinde satış yapıldı.Ülkemizde ise geçen yıl 44 elektrikli otomobil satışı gerçekleşti. Önümüzdeki yıl satışların 1,5 kat artacağı tahmin edilmekte.

Ülkelerin benzinli ve dizel araçlara yönelik kısıtlama politikalarını da göz önünde bulundurursak önümüzdeki yıllarda elektrikli otomobil satışlarının hızla artacağını gözlemlemekteyiz.

Bu artışa en büyük etken ise elektrikli otomobillerdeki  bataryaların üretim maliyetinde ciddi bir düşüş olaması ve elektrikli otomobil satın alımına yönelik teşvik paketlerinin oluşturulması

Bloomberg’ün araştırmasına dayanarak 2010 yılında elektrikli otomobil bataryalarının kWh başına maliyeti 1000$ seviyelerinde iken günümüzde kWh başına maliyet 209$’a kadar gerilemiş durumda. Bloomberg’ün enerji sektöründe araştırmalar gerçekleştiren alt kuruluşu olan BNEF(Bloomberg New Energy Finance)’in araştırmasına göre ise 2025 yılına kadar elektrikli bataryaların maliyeti yüzde 50 oranında azalacak ve bataryaların maliyeti kWh başına 100$’ın altına düşecek. Araştırmayı gerçekleştiren BNEF analisti James Frith’e göre batarya maliyetinin kWh başına 100$ düşmesi oldukça önemli. Otomotiv sektörünün yakın zamanda gerçekleşmesini beklediği bu düşüş elektrikli araçların yaygınlaşması yolunda bir kilometre taşı niteliği taşıyacak.

Güneş panellerinden elde edilen enerjinin depolanmasını sağlayan enerji depolama birimlerinin maliyetinde ise düşük satış hacimleri nedeniyle elektrikli otomobil bataryalarındaki kadar düşüş beklenmiyor.

Ar Ge çalışmalarını hızlandıran elektrikli otomotiv üreticileri önümüzdeki günlere yıllara yatırımlarını gerçekleştirirken Türkiye’nin de bu pazarda yer alması açısından yerli elektrikli otomobil üretim sürecinin hızlandırması hatta 2018 yılının sonunda ilk yerli arabamızı yollara çıkarmasını beklemekteyiz.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.