Türkiye'de üretilecek yerli otomobil ve elektrikli otomobiller

İlk Yerli Elektrikli Otomobil İçin Süreç Ne zaman Başladı

2015 yılının haziran ayının başında ilk yerli elektrikli otomobil için düğmeye basıldı.

İlk Yerli Elektrikli Otomobil İçin Süreç Bakan Işık Açıklama Yapıyor
0 145

2015 yılının haziran ayının başında ilk yerli elektrikli otomobil için düğmeye basıldı. 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 4 farklı modelle üretime geçilecek olan yerli otomobilde birinci fazın tamamlandığını ve imzaların atıldığını söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu üretilecek olan yerli elektrikli otomobil hakkında kapsamlı açıklamanın bugün yapılacağını açıkladı.

Yerli otomobil içten düşünülen teknolojinin yanmalı motorla olamayacağını ve günümüzün ileri teknolojisi olan elektrikli motorlarla üretime geçileceğini ifade eden Bakan Işık; İlk Yerli Elektrikli Otomobil 2019 yılında yollarda göreceğimizi dünya ile rekabet içinde olacağımızı ifade etti.

11 yıldır üzerinde çalıştıkları  projesinin artık sonlarına yaklaştığını belirten Işık amacımız üreteceğimiz yerli otomobili Türkiye yollarının dışında dünya yollarında da göreceğimize inancımız tamdır dedi.

İlk Yerli Elektrikli Otomobil İçin Süreç Bakan Fikri Işık

Bu açıklamaların ardından Yerli Elektrikli Ototmobili üretecek olan bir Babayiğit aranmaya başlandı ve üretime geçecek olan firmalara çağrılarda bulunuldu.

 

Yapılan çağrılarda: ”Bu babayiğitlere çağrı için gerekli olan adımdı. Asıl çağrıyı bundan sonra yapacağız. Çünkü, babayiğide gelin otomobil üretelim demek tek başına anlamlı bir şey değil”  denildi.

Ardından yerli üretilecek otomobille ilgili bir çok soru gündeme geldi.

 

Peki 2015 yılında Yerli Otomobil  tek tip mi piyasaya sunulacak yoksa arazi tipi (SUV) da üretilecek mi?

İlginizi Çekebilir...
1 7

”Eğer marka çıkaracaksanız bir tek modelle yürütemezsiniz. Şu an en azından 4 farklı modelin üretimi noktasında altyapıyı hazırladık. Crossover veya SUV dediğimiz yüksek araç da aralarında var”.

Yerli üretilecek yerli otomobiller piyasaya çıktığı zaman makam aracınızı değiştirecek misiniz?

”O zaman görevde olursam tabii ki yerli otomobilimizi makam aracı olarak kullanacağım”.

Yerli otomobilin satış fiyatı  tüketici tarafından makul bir seviyede mi olacak?

”Şehir dışına çıkmadığı sürece bir ayda 50 ila 100 liralık bir şarj ücretiyle rahatlıkla ihtiyaçlarını giderecek. Şehir dışına çıktığında 80 kilometreden sonra şarj azaldığı zaman arkadaki jeneratör devreye girecek ve hem elektrikli motorlarını besleyecek hem de bataryayı dolduracak. Bugün ekonomik olarak gördüğümüz araçların bile en iyisinin yaklaşık yüzde 40’ı kadar tasarruf imkanı olacak. Her halükarda tüketicinin kullanırken kazandığı cebinden daha az yakıt harcadığı daha basit ama daha iyi bir teknolojiyle seyahat ettiği bir araç olacak. İnsanımız bu aracı bir Türk malı olduğu için almayacak. Aynı zamanda kaliteli, konforlu ve güvenli olduğu için alacaklar”.

Gündeme gelen bu sorulara cevaplar verildikten sonra yeni sürece geçildi ve sevindirici haberler ardı arkasına gelmeye başladı.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

Yerli Otomobil Üretiminde Süreç

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.