Türkiye'de üretilecek yerli otomobil ve elektrikli otomobiller

İlk Yerli Otomobil Prototipi Görücüye Çıktı

İlk Yerli Otomobil prototipi 2015 yılının  eylül ayında görüntülendi. Bu görüntüler basın kuruluşlarına da servis edilerek  hızla yayıldı.

0 141

İlk Yerli Otomobil prototipi 2015 yılının  eylül ayında görüntülendi. Bu görüntüler basın kuruluşlarına da servis edilerek  hızla yayıldı.

Bakan Fikri Işık şimdiye kadar 3 prototip üretildiğini ve 4. prototipinde üretimini devam ettiğini açıkladı. Işık yerli otomobilin Osmanlı zamanına dayandığını ve II. Abdülhamit Han’a kadar uzandığımı söyleyerek  ”1884’te Abdülhamid Han yerli otomobil için talimat verdi. Türkiye kendi otomobil markasını niye üretmesin? Bizim için yerli otomobil olmazsa olmazdır.” dedi

İlk Yerli Otomobil prototipi 2015 yılının  eylül ayında görüntülendi.

Seri üretime 2019 sonunda geçilmesini planlayan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık 2016’da 30-40 adet elektrikli araç deneme amaclı üretileceğini açıkladı

 

Işık, elektrikli otomobilden 4adet yerli otomobil prototipi üretildiğini belirterek, açıklamalarına devam etti: “Prototiplerden biri hatchback modeli olacak. Sedandan ise benzinli, menzili uzatılmış elektrikli ve tamamen elektrikli olmak üzere 3 tip üzerinde çalıştık. Cip dediğimiz araç da şu anda üretiliyor. İnşallah 2016’da her türlü mevsim, iklim ve arazi şartında deneyeceğimiz 30-40 araç üretmeyi hedefliyoruz. İnşallah 2019 sonuna kadar da Türkiye’de bunun seri üretimini başlatmayı hedefliyoruz. Bir aksilik olmazsa, 2020’de satışa sunacağız.

Gebze’de Otomobil Mükemmelliyet Merkezi Kurulacak

” Yerli oto için henüz isim düşünmediklerini, seri üretimi yapacak olan “babayiğit” üreticiyle birlikte bu konuya karar vereceklerini vurgulayan Işık, maliyetin de bu firmayla paylaşılabileceğini vurguladı. Işık, 2016’da Gebze’de bir Otomobil Mükemmelliyet Merkezi kurulacağını belirtti.

İlginizi Çekebilir...
1 7

Yerli otomobili Prototipinin teknik özellikleri

Yerli otomobilin teknik özellikleri hakkında bilgi veren Bakan Işık, şöyle konuştu: “15 Kwh’lik bir batarya düşünün, şehir içinde çok rahat 100 kilometrelik yola yeter. Aylık 50-60 liralık şarj maliyeti ve saatte ortalama 100 kilometre hızla bir ay şehir içinde rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Şehir dışında ise menzili uzatılmış elektrikli araç daha makul çünkü jeneratörü olacak. Biz de bu model üzerinde yoğunlaştık. Yakıt tüketimi azalacak. Bu sayede petrol ithalatı düşecek, emisyon değeri azalacak.”

PROTOTİPLER KAMUFLAJ İLE KAPLANDI
Bakan Fikri Işık, ilk yerli otomobilin prototip üretiminin kamuflajlı ve tüketiciye sunulacak çizgileri yansıtmayacak şekilde sunulduğunu söyledi. Işık, “New York taksi çalışmalarının bir benzerini İstanbul Taksi olarak düşünüyoruz. Burada da elektrikli ya da emisyon değeri düşük otomobillerin kullanılması gündemde” dedi.

“2018 ÖRTÜYÜ ÇEKECEĞİZ”

Yerli otomobilin çıkış tarihiyle ilgili olarak da Bakan Işık, “Burada ilk defa sizinle paylaşıyorum, 2018 İstanbul Auto Show’unda aracı göreceğiz. Mayıs ayında yapılıyor İstanbul’da oto fuarı. 2018’de zannediyorum örtüyü çekeceğiz” dedi.

Yerli otomobil prototipi de görücüye çıkınca projenin ciddiyeti iyice anlaşılmıştı fakat hala babayiğit bulunamamıştı.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.