Türkiye'de üretilecek yerli otomobil ve elektrikli otomobiller

Thor Trucks’un Elektrikli Tır Tesla Semi’ye Rakip Olacak

Thor Trucks firması Elektrikli Tır  ET-One modeliyle piyasaya girecek olamsı taşımacılık sektörünü heyecanlandırdı.

thor trucks et-one modeli
0 151

Taşımacılık sektöründe elektrikli tırların yer almasıyla beraber pazarda lider olmaya çalışan firmalar yarış içerisine girdi. Tesla firması üretimine başladığı elektrikli TIR Tesla Semi ile sektörde bir numara olduğunu ürettiği otomobillerle kanıtlasada gelişen teknolojiye ayak uyduran firmalar hummalı çalışmalarıyla Tesla’ya rakip oşmaya çalışıyor.

Yine bir Amerikan firması Thor Trucks 2019 yılında yollara çıkaracağını açıklamasıyla Tesla Semi ye rakip oldu. 2019’da piyasaya sürmeye hazırlandığı elektrikli TIR modeli ET-One’ın prototipini görücüye tanıttı.

25 yaşındaki Dakota Semler Los Angeşes’ta kurduğu İskandinav mitolojisindeki şimşek tanrısı Thor’un, Marvel Comics’teki süper kahraman karakterinden alan Thor Trucks firmasında, Elektrikli Tır üretimine ET-One modeliyle girecek. 2 yıl gibi kısa bir sürede satışlarına başlayacağını belirten  genç girişimli Dakota Semler Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Herkes bir Transformers ürettiğimizi zannediyor” dediği şirketini kendi cebinden fonladı. Şirket kuruluşunda kaç para harcadığını açıklamıyor.

İlginizi Çekebilir...
1 7

İlk deri üretimine geçecek olan Thor Trucks‘un ET-One modeli 480 kilometre menzili  ve 37 Ton taşıma kapasitesi bulunuyor. ET-One’ın başlangıç fiyatı150 bin dolar olarak açıklandı.

Tesla Semi  5 bin dolar kapora vererek sipariş sıraya girilmesinden sonra, 480 kilometre menzilli araç için 150 bin dolar, 800 kilometre menzilli versiyon için ise 180 bin dolar ödeme yapılıyor.

Taşımacılıkta çağ atlatacak bu iki firmanın yarışında kazanan son kullanıcı olacak rekabetle beraber fiyatların gelecek yıllarda düşmesi taşımacılık sektörünü hareketlendirecek.

thor trucks et-one

 

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.