Türkiye'de üretilecek yerli otomobil ve elektrikli otomobiller

Yerli Otomobil Üretiminde Süreç

Ülkemizde Yerli Otomobil üretimi sürecine nasıl geçildiğini ilk yazımızda giriş yapmış

Yerli Otomobil Üretiminde Süreç
0 123

Ülkemizde Yerli Otomobil üretimi sürecine nasıl geçildiğini ilk yazımızda giriş yapmış ve yazının sonunda Bakan Işık’ın açıklamalarından sonra haberlerin peş peşe geldiğini belirtmiştik.

2015 yılı Haziran ayının başında ilk resmi haberin ardından dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu yerli elektrikli otomobil müjdesini verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlığı döneminde “Yok mu yerli otomobil yapacak bir babayiğit” diye seslenerek otomotiv sektöründe üretim yapan firmalara  yerli otomobil talebinde bulunmuştu. Bakan Fikri Işık, bugün Televizyon ekranlarında yerli otomobil hakkında imzaların atıldığı detaylarının da Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanacağı müjdesini duyurmuştu.

“Bütün hazırlıklar tamamlandı, imzalar atılıyor”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Kırıkkale mitinginde yaptığı açıklamada. “Geçen hafta milli sanayi itibarıyla milli bölgesel uçağımızın müjdesini paylaşmıştık. Bu hafta da elhamdülillah bütün hazırlıklar tamamlandı, imzalar atılıyor. Kendi milli otomobilimizi yapıyoruz inşallah. 2015 Ağustos’unda ilk prototip üretim, 2016’da inşallah ilk filo üretimi yapılacak” dedi.

“Bu ülke bir çok zoru başardı”

Geçtiğimiz haftalarda yerli otomobil talebini gündeme getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ; “Bu ülke bir çok zoru başardı. Yine başaracak. Yerli ürünlerimizi üretecek. Ben söylüyorum efendim, sayın cumhurbaşkanım o kadar kolay değil diyorlar. Evet o kadar kolay. Bu iş size nasip olmayabilir ama olacak. Gelin otomobilin altına da Made in Turkey yazalım.” ifadelerini kullanmıştı.

İlginizi Çekebilir...
1 7

Yerli Otomobil üretim süreci hızla ilerlemeye devam ederken  ve 25 Milyon dolar gibi bütçesi olan proje  prototip aşamasına doğru gideceği kesin gözlerle bakılmaya devam edilmekte idi.

Yerli Otomobil Üretiminde Süreç

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan projeye talip olacak bir babayiğit tabiriyle, proje adımlarının kesin ve ciddi adımlarla ilerlemesine rağmen bu babayiğit hala ortaya çıkmadı. Yerli üretilecek olan Elektrikli Otomobil‘in ilk prototip çalışmaları gizli olarak tüm hızıyla devam ediyordu.

Dönemin Cumhurbaşkanı ve Başbakanın yerli otomotiv üretiminin arkasında duracağına ilişkin kesin açıklamaları olmasına rağmen otomotiv firmaları ve ülkemizde üretiminde olan dev sanayi kuruluşları projeye uzaktan bakmaya ve ilerleyişini uzaktan izlemeyi tercih ettiler.

Peki Yerli Elektrikli Otomobil üretim süreci sonlandırılacak mı yoksa devamı gelecekmi. Diğer haberimizde bu soruya yanıt arayacağız.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

Yerli Otomobil Otomotiv Sektörü nün Tekrar Gündeminde

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.