Türkiye'de üretilecek yerli otomobil ve elektrikli otomobiller

Yerli Otomobil Otomotiv Sektörü nün Tekrar Gündeminde

0 203

Yerli Otomobil Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı değişmesinde sonra otomotiv sektörü nde tekrar gündeme bomba gibi düştü.

2014’ün Nisan ayında yapılan açıklamada Bakan Özlü, yerli otomobil üretimi ile ilgili  şu açıklamalarda bulundu: “Yerli otomobil de iş modeli değişikliğine gittik. Yeni iş modeline göre devam edeceğiz. TÜBİTAK’ın çalışmaları var. Yeni yükleyicilere devredeceğiz. İyi gidiyor çalışıyoruz. İnşallah Türk otomobilini 2019’da göreceğiz.”

Rafa kaldırılan yerli otomobil projesi tekrar gündeme geldi. Üretim projesiyle ilgili açıklamalar yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, “Dünya pazarlarına da hitap edebilecek bir yerli otomobil markası oluşturmayı çok önemsiyoruz. Bunu inşallah özel sektörümüzün öncülüğünde kamunun da desteğiyle hayata geçireceğiz.” dedi.

Yerli Otomobil Otomotiv Sektörü nün Tekrar Gündeminde

Yerli otomobil üretimi için yapılan AR-GE masrafları Türkiye’de en çok Otomotiv alanında olduğunu söyleyen Bakan Özlü, “Bizim ülke olarak üretimde artık nicelikten niteliğe doğru bir geçiş yapmamız gerekiyor. Teknoloji alanında bir sıçrama gerçekleştirmemiz gerekiyor. Dünya yeni bir dönemin eşiğinde bulunuyor. Dördüncü sanayi devrimi hem üretim hem de tüketim alışkanlarımızı ciddi bir şekilde değiştirecek. Hayatımıza çok daha yeni teknoloji dahil olurken, birçok mevcut ürünün de tedavülden kalktığına hep birlikte şahit olacağız. Özellikle otomotiv sektörünü konuşacak olursak içten yanmalı motor teknolojilerinin ömrü artık sınırlı görünüyor. Elektrikli ve hibrit (melez) araçlar özellikle gelişmiş ülkelerde hızla yaygınlık kazanıyor. Alternatif yakıt teknolojileriyle ilgili çok sayıda Ar-Ge projesi yapılıyor. Otonom araçlar ve ileri güvenlik sistemleri, akıllı şehirlerde akıllı hareketlilik, yeni malzeme teknikleri ve farklı araç konseptleri gibi alanlar sektörün geleceğini tayin edecek” açıklamalarında bulundu.

İlginizi Çekebilir...
1 7

 “Bizim, ülke olarak artık üretimde nicelikten niteliğe doğru bir geçiş yapmamız gerekiyor.”

Katıldığı toplantıda yerli otomobil üretimi üzerine açıklamalarda bulunan  Bakan Özlü, ‘yerli otomobil’ projesine de değinerek, “Bizim, ülke olarak artık üretimde nicelikten niteliğe doğru bir geçiş yapmamız gerekiyor. Teknoloji alanından bir sıçrama gerçekleştirmemiz gerekiyor. Dünya yeni bir dönemin eşiğinde bulunuyor. Dördüncü sanayi devrimi hem üretim, hem de tüketim alışkanlıklarımızı köklü bir şekilde değiştirecek. Türkiye’de en çok ar-ge harcaması yapan sektör, otomotiv sektörüdür. Ancak hep birlikte bu ar-ge projelerinin niteliğini de arttırmamız gerekiyor. Bu tür yarışmalarla özellikle gençlerimizi sürece dahil etmenin olumlu çıktıları olacağını düşünüyorum. Bu tür yarışmalar ve bu tür çalışmalar ‘yerli otomobil’ projemize de güç katacak. Dünya pazarlarına da hitap edecek bir yerli otomobil markası oluşturmayı çok çok önemsiyoruz” açıklamalarında bulundu.

“Otomotiv sektörü her geçen gün güç kazanıyor”

Türkiye ekonomisine Otomotiv sektörünün çok çok büyük değer kattığına  değinen de Özlü, “Otomotiv sektörü her geçen gün güç kazanıyor, kendini geliştiriyor ve daha iyi bir noktaya geliyor. Otomotiv sektöründe hemen her yıl yeni rekorlara imza atıyoruz. Bugün üretimde dünyanın önemli merkezlerinden biri haline geldik. Türkiye’de üretilen araçların kalitesiyle ilgili olarak çok sağlam bir imaj oluşturmayı da başardık” açıklamalarında bulundu.

Bu açıklamayla rafa kaldırılan Yerli Elektrikli Otomobil Üretimi tekrar süreç kazandı.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.