Türkiye'de üretilecek yerli otomobil ve elektrikli otomobiller

Yerli Otomobil Üretimi İptal Oldu.

Devlet desteğiyle yerli otomobil üretimi 2012 Kasım ayında başlayan ve 2 yıl süren ‘yerli elektrikli otomobil’ ihalesi için TÜBİTAK

Yerli Otomobil Üretimi İptal Oldu.
0 205

Devlet desteğiyle yerli otomobil üretimi 2012 Kasım ayında başlayan ve 2 yıl süren ‘yerli elektrikli otomobil’ ihalesi için TÜBİTAK’ın Sanayi Bakanlığı’nın desteğiyle tam  20 proje yarıştı.

Projeyi kazanan firma Anadolu Isuzu oldu. İhalenin başında açıklanan 25 milyon dolarlık teşvik Temmuz 2014’te 50 milyon TL’ye geri çekilerek Anadolu Isuzu firması ”yerli elektrikli otomobil” üretim projesinden  çıkartıldı. Yaşanan süreçte  tüm ihale sessiz sedasız iptal kararı alındı. İhale sürecinde katılımcı firmalar “TÜBİTAK kendi yapacaksa bu ihaleyi neden düzenlendi?”sorusuna yanıt aramaya başladı.

İhaleyi kazanan Anadolu Isuzu’nun teşvik primini indirilmesiyle ihaleden men edilmesinin ardından  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, projeyi devlet desteğiyle TÜBİTAK tarafından üstleneceğini ve aracın 2020 model olarak piyasaya sunulacağını açıkladı. Bu açıklama şunu öngörüyordu. TÜBİTAK, İsveç firması Saab’ın otomobil üretim tesisleri ile 9-3 modelinin haklarını  Çin menşeli NEVS firmasına devir etti. NEVS 4 prototip yapacağı ve bu elektrikli otomobiller üzerindeki tüm aşamaları bitirip Türkiye’ nin ilk yerli elektrikli otomobili üretim bandından çıkaracaktı

Bu açıklamayla Türkiye’nin İlk yerli elektrikli otomobili TÜBİTAK gözetiminde Çin firması NEVS grup tarafından üretilecek anlamına gelmekte. Peki nerede kaldı Yerli Otomobil Üretimi hayali sorusu aklımıza geliyor.

Çin NEVS firması
İlginizi Çekebilir...
1 7

Yerli üretimi yapılacak otomobillerin elektrikli motorları TÜBİTAK tarafından geliştirildiğini ve bu motorların üretimde kullanılacağını biliyoruz. Fakat kafa karıştıran Türk mühendisleri bu Yerli Otomobil Üretimi nin neresinde yer alacak.

Gelişmelerin ardından  Anadolu Isuzu KAP’a şu açıklamayı gönderdi: “TÜBİTAK tarafından şirketimize gönderilen elektrikli araba teknolojilerinin geliştirilmesi proje çağrısına sunulan 2. aşama proje önerisi kapsamında projeye devam edilmesi ve bu kapsamda revize proje bütçesi hazırlanması talep edilmiş, bu husus özel durum açıklamamız ile kamuya duyurulmuştu. Revize proje hazırlanması konusundaki görüşmelerimiz mutabatak ile sonuçlanmamış, yapılan bu temaslar sonrasında ilgili kuruluş tarafından şirketimize gönderilen 9 Temmuz 2014 tarihli yazı ile şirketimizin proje kapsamı dışında kaldığı bildirilmiştir.”

”BABAYİĞİT” BULUNDU FAKAT

O dönem TÜBİTAK’ın ihalesini kazananı gazetelerde, Aranan ‘babayiğit’, elektrikli araçta bulundu başlığıyla yer aldı. Aranan babayiğitin ise otomotiv ve basketbol tutkusuyla tanınan Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan olduğu manşetlerde yer aldı. Çünkü TÜBİTAK’ın çağrısını Anadolu Isuzu ve işbirliği yaptığı konsorsiyum kazanmıştı. Konsorsiyumun içinde TÜBİTAK MAM, Yıldız Üniversitesi ve Altınay şirketleri vardı. Otobüs, pick-up ve kamyonet üreten Anadolu Isuzu’nun Şekerpınar fabrikasında tasarladığı elektrikli otobüs projesi birinci seçilmişti. Ancak TÜBİTAK önce Anadolu Isuzu’dan elektrikli araçla ilgili değişiklikler istedi. Proje üzerinde yapılan revizyonlardan sonra TÜBİTAK bu kez de Haziran 2014 gibi bütçede revizyona gitti. Yani 100 milyon liralık teşviği 20 milyona indirdi . TÜBİTAK, Isuzu’yu bu revizeyi kabul etmediği için Temmuz 2014’te projeden çıkarttı.

İlk yerli otomobili üretecek babayiğit bulunmuştu fakat 100 milyonluk teşvikin 20 milyona düşürülmesiyle bu hayallerde başka bahara kaldı. Tüm yaşanan bu sürecin ardından Bakan Fikri Işık sessiz sedanız açıklama yaparak Türkiye’nin ilk yerli otomobil üretimi nin rafa kaldırıldığını açıkladı.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.